Jakie rośliny posadzić w swoim ogrodzie?

Zakładając przydomowy ogród warto dobrze zastanowić się, jaki efekt ma się zamiar uzyskać. Czy ma to być uporządkowany kolorystycznie lub rodzajowo, czy też tzw. „artystyczny nieład twórczy”?

Rośliny do ogrodu na każda porę roku

Nieśmiertelnie wielkim powodzeniem cieszą się rozmaite gatunki róż. Istnieje ponad 200 dzikich odmian oraz ponad 20 tysięcy hodowlanych. Można znaleźć dla siebie odpowiednie spośród takich propozycji jak róże rabatowe, miniaturowe, parkowe (w formie żywopłotu), okrywowe (kobierce) czy pnące.

Warto wybrać także jakiś gatunek iglaka – jodłę, sosnę, świerk, cis, które są całoroczne. Mogą stanowić rodzaj osłony od słońca czy parawan odgradzający od ciekawskich sąsiadów.

Przepięknie kwitnące a ponadto dające niesamowity aromat (a więc cieszą oko, ale działają też na inne zmysły) są takie rośliny jak bzy, hortensje, wrzosy, hiacynty, lilie, forsycje czy piwonie.

Wybierając rośliny do ogrodu warto zwrócić uwagę na to, w jakich miesiącach kwitnie określony gatunek. W celu uzyskania całorocznie barwnego ogrodu, który zmienia się wraz z upływem czasu, trzeba wiedzieć, że rośliny kwitną w następującym porządku: w styczniu oczary, w lutym – przebiśniegi, w marcu – krokusy i wrzośce, w kwietniu – hiacynty i forsycje, w maju – tulipany i bzy, w czerwcu – piwonie i różanecznik, w lipcu – lilie i powojniki, w sierpniu – dalia i róże, we wrześniu – wrzos, w październiku – astry, w listopadzie – kapusta ozdobna, natomiast w grudniu – ciemiernik.