Pluskwy – koszmar, którego możesz się pozbyć!

Pluskwa domowa to mały insekt, który może spowodować wiele kłopotów. Przekonanie, że insekty pojawiają się jedynie w zaniedbanych budynkach, nie jest prawdziwe. Owady te niejednokrotnie spotkamy w schludnych i nowoczesnych mieszkaniach. Chociaż usunięcie tych niechcianych lokatorów jest trudne dla mieszkańców, dla profesjonalistów nie stanowi problemu.

Objawy ukąszenia

Często zdarza się, że ofiara pluskwy domowej nie jest świadoma, że ugryzienie pochodzi od tego insekta. Nieświadomi ludzie szukają przyczyny w komarach czy nawet pająkach. 

Ukąszenie pluskwy domowej charakteryzuje się dużym obrzękiem, który powoduje swędzenie. Zazwyczaj nie jest to pojedyncze ugryzienie, ale seria 3-4. 

Gdzie szukać?

Ulubionym miejscem pluskiew są ciemne szczeliny, gdzie żaden człowiek zazwyczaj nie zagląda. Bardzo często spotkać je można w ramie łóżka, pościeli, pokrowcach, listwach czy pęknięciach w ścianie. To jest główny powód, dla którego ciężko jest zlokalizować gniazdo tych owadów. Zazwyczaj nie spotkamy ich również, ponieważ działają głównie w nocy, kiedy wszyscy śpią i chowają się od razu po ukąszeniu.

Jak pozbyć się pluskiew z domu?

Ludzie często podejmują własne próby pozbycia się uporczywych owadów, które zazwyczaj kończą się porażką. Nawet po pozbyciu się większej ilości owadów, ich jajeczka mogły pozostać niezauważone. Po 2-3 tygodniach wykluwają się z nich osobniki, które ponownie atakują mieszkańców. Zrezygnowani ludzie w końcu decydują się na profesjonalne odpluskwianie. Warszawa jest tego świetnym przykładem. To tu zaobserwowano wzrost populacji tych insektów, szczególnie w budynkach wybudowanych w latach 70’tych i 80’tych. 

Jak radzą sobie specjaliści?

Fachowcy używają skutecznych narzędzi do zwalczania pluskiew. Warszawa to miasto, na którego terenie odbywają się setki takich przypadków rocznie. Jedną z najpopularniejszych form usuwania pluskiew jest zamgławianie ULV. Dzięki swojej konsystencji preparat biobójczy dociera do wszystkich szczelin, w których chowają się owady.

Inną metodą jest gorąca para. Sprawdza się ona szczególnie przy łóżkach, fotelach i materiałowych krzesłach. Pluskwy nie są w stanie przeżyć tak wysokiej temperatury. Jest to sposób bezpieczny dla człowieka i większych zwierząt. Nie powoduje plam ani zniszczeń na materiale.