Nowoczesne techniki trójwymiarowego obrazowania w służbie stomatologii – tomografia CBCT

Tomografia CBCT – nowocześnie znaczy skutecznie!

Jeszcze kilkanaście lat temu nowością było wprowadzenie do gabinetów dentystycznych możliwości, jakie dają tomograficzne prześwietlenia RTG tradycyjne i radiograficzne wykonane techniką 3D. Nauka mknie do przodu z szybkością równą szybkości czasu. Obecnie nowością jest tomografia CBCT dająca najwyższą do uzyskania jakość zdjęć 3D RTG. Dentysta Gliwice twierdzi, że na tego typu zdjęciach nic się nie ukryje. Bezbłędnie pokażą resorpcję korzenia zębowego, rozpoczynający się stan zapalny w tkankach przyzębia lub kanale zębowym, jako jedyne na świecie pokażą obrazy struktur kostnych i tkanek miękkich.

Sekret działania tomografii CBCT.

Dentysta Gliwice wprowadził do swojej praktyki lekarskiej najnowocześniejsza technikę diagnostyki obrazowej, jaką jest tomografia CBCT (z ang. Cone Beam Computed Tomography). Jak właściwie działa proces uzyskiwania wyjątkowo szczegółowych zdjęć zębów i szczęki? Otóż działanie tomografii CBCT, jako przykładowej tomografii stożkowej, wykorzystuje wiązkę promieni X, które emitowane przez urządzenie przyjmuje kształt stożka. Pacjent podczas badania tego typu urządzeniem może wygodnie usiąść, a obracający się wokół jego głowy aparat emituje promienie X i wykonuje liczne zdjęcia RTG, po czym przesyła je na komputer. Duża ilość skanów wykonywanych z różnorodnych pozycji dają głębie i niesłychaną precyzję trójwymiarowego obrazu interesującego obszaru.

Tomografia CBCT – obszary zastosowania.

Niezwykła precyzja zdjęć wykonanych w technice tomografii CBCT pozwala wykorzystać je w wielu obszarach stomatologii. Dentysta Gliwice używa tej nowoczesnej techniki na każdym etapie pracy. Świetnie sprawdza się w profilaktyce, gdyż pozwala wykryć niepokojące zmiany w obrębie tkanek zęba lub przyzębia. Natomiast po przeprowadzonym leczeniu badanie CBCT pokazuje postęp całego procesu gojenia i umożliwia jego kontrolę. Dentysta Gliwice wykorzystuje tomografię CBCT m.in. w stomatologii zachowawczej z endodoncją w celu określenia liczby i ułożenia kanałów zębowych, zdrowia tkanek okołowierzchołkowych i zniszczeń próchnicowych, w chirurgii stomatologicznej do oszacowania urazu zęba i zaplanowania zabiegów w obrębie korzeni zębowych i związanych z niewyrośniętymi zębami, w ortodoncji w celu zlokalizowania zębów nadliczbowych, wykrycia zębów zatrzymanych i przesunięć zębów podczas leczenia, w periodontologii w celu wizualizacji ubytków tkanki kostnej oraz wykrycie jej słabszych obszarów. Tomografia CBCT szczególnego znaczenia nabiera w protetyce i implantologii.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz