Materiały eksploatacyjne do drukarek i ploterów – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Materiały eksploatacyjne do drukarek i ploterów – sprawdź, na co zwrócić uwagę

Tusze do ploterów i drukarek oraz inne materiały eksploatacyjne to niezbędne wyposażenie w większości firm i prywatnych domów. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni tusz do plotera lub drukarki oraz czym kierować się podczas zakupów.

  1. Jak wybierać tusze do ploterów i drukarek?
  2. Tusze oryginalne oraz zamienniki
  3. Inne materiały eksploatacyjne do drukarek i tonerów

Jak wybierać tusze do ploterów i drukarek?

Wybór odpowiedniego tuszu do plotera lub drukarki ma ogromny wpływ na jakość i wydajność drukowania, a także na całe funkcjonowanie urządzenia. Przed zakupem należy przede wszystkim upewnić się, że tusz do plotera atramentowy lub wkład do drukarki posiada takie samo oznaczenie, jakie zostało podane przez producenta. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku drukarek kolorowych oznaczenia często są różne dla tuszu czarnego i kolorowego. Na opakowaniu powinna się znaleźć także informacja o wydajności mierzonej w ilości stron zadrukowanych w 5% (przykładowo 300 stron wydajności przy 5% pokrycia) – niektóre drukarki umożliwiają montaż większych pojemników z tuszem, dzięki czemu możliwa jest rzadsza wymiana wkładu.

Tusze oryginalne oraz zamienniki

W większości przypadków tusze do ploterów i drukarek możesz nabyć zarówno w wersji oryginalnej (na przykład tusz HP do drukarki HP) lub zamiennej. Zazwyczaj dobrej jakości zamienniki umożliwiają drukowanie w porównywalnej jakości i wydajności, co tusze oryginalne, jednocześnie oferując bardziej konkurencyjną cenę. Jednak decydując się na wkład od innej firmy niż producent drukarki, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • jeżeli drukujesz bardzo niewiele, wybierz oryginalny tusz – zamienniki mogą szybko zasychać i blokować głowice
  • jeżeli drukujesz często przy użyciu zamienników, raz na jakiś czas skorzystaj z oryginalnych wkładów, by zapewnić odpowiednie czyszczenie i smarowanie części wewnątrz urządzenia
  • wybieraj wyłącznie zamienniki wysokiej jakości, które mają dobre opinie użytkowników i pochodzą z pewnego źródła 
  • pamiętaj, że niektórzy producenci drukarek uznają gwarancję wyłącznie w przypadku korzystania tylko z oryginalnych wkładów

Inne materiały eksploatacyjne do drukarek i tonerów

Oprócz tuszu, podczas użytkowania przydają się także inne materiały eksploatacyjne do drukarek i tonerów. Należą do nich między innymi filtry ssące, rolki, taśmy, zestawy do zbierania tonera czy etykiety. Podczas wybierania tego typu produktów należy kierować się podobnymi zasadami, jak w przypadku tuszu – powinno się przede wszystkim dobrze dopasować element do posiadanego modelu urządzenia, decydując się na oryginalną część lub wysokiej jakości zamiennik.

Recommended Articles

Dodaj komentarz