Gleby kwaśne w Polsce stanowią zdecydowaną większość. Dla niektórych gatunków roślin jest to zjawisko sprzyjające, ale rośliny, które nie lubią kwaśnej ziemi będą miały utrudniony dostęp do składników odżywczych i nie będą dobrze rosnąć. W takich sytuacjach konieczne będzie odkwaszenie gruntu. Zobaczmy, jak sprawdzić pH ziemi i czym można odkwasić glebę.

Jak sprawdzić pH gleby?

Do sprawdzenia ph gleby można wykorzystać kwasomierz, który jest dostępny w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki niemu dosłownie w ciągu kilku minut można dowiedzieć się, jaki jest odczyn pH gleby. Wynik poniżej 7pH oznacza odczyn kwaśny, a im niższa wartość wyniku, tym gleba kwaśniejsza.

W celu zbadania zakwaszenia gleby można również skorzystać z badania próbki gleby w laboratorium. Dzięki badaniu możemy poznać nie tylko kwasowość gleby, ale również jej skład chemiczny, co pozwoli nam lepiej dobierać nawozy.

O zakwaszeniu gleby może świadczyć również pojawiająca się na niej roślinność. Mech na trawniku, szczaw, stokrotki czy mlecz polny, to tylko niektóre z gatunków dobrze rosnących na glebach kwaśnych.

Związki wapnia – doskonałe do odkwaszania

Jednym z lepszych sposobów na odkwaszenie ziemi jest stosowanie związków wapnia. Można do tego celu wykorzystać wapno palone, które idealnie nadaje się do odkwaszania gleb ciężkich. Natomiast na wszystkich rodzajach gleb sprawdzi się świetnie wapno nawozowe. W celu odkwaszenia wystarczy je rozsypać równomiernie po powierzchni, a następnie dobrze zmieszać z wierzchnią warstwą gleby. Zabieg należy przeprowadzić jesienią albo bardzo wczesną wiosną, a preparat dość szybko pozwala podnieść poziom pH. Dzięki temu będzie ona mniej kwaśna zanim zostaną na niej posiane czy posadzone rośliny. Zastosowanie wapna nawozowego korzystnie wpływa również na strukturę gleby.

Do odkwaszania nadaje się również dolomit czy kreda nawozowa. One też pozwalają szybko podnieść pH ziemi, dzięki czemu staje się ona mniej zakwaszona i posadzone na niej rośliny mogą lepiej rosnąć, pobierając wszystkie potrzebne składniki odżywcze z podłoża.

Inne sposoby na odkwaszenie ziemi

Oprócz związków wapniowych do odkwaszania można wykorzystywać również inne środki. Jednym z nich jest popiół drzewny, który często jest wyrzucany jako odpad. Okazuje się jednak, że może być użyty do podniesienia pH gleby. Podobnie jak w przypadku odkwaszania z użyciem związków wapnia, zabieg odkwaszania z pomocą popiołu należy przeprowadzić późną jesienią lub wczesną wiosną.