Gwintownik gwintowniki nie równy

Gwintowniki maszynowe przeznaczone są do obróbki gwintu w wykonanym wcześniej otworze. Te narzędzia współpracują z maszyną, które wprawiają je w ruch obrotowy oraz ruch posuwisty. Materiałem stosowanym do wyprodukowania gwintownika maszynowego dla stali nierdzewnej jest zazwyczaj stal szybkotnąca ( HSS ). Stosuje się również stale szybkotnące z dodatkami stopowymi takimi jak Kobalt, który pozwala na gwintowanie w wyższych temperaturach. Często taką stal wykonuje się metoda metalurgii proszków co zwiększa żywotność narzędzia.

Jakie występują gwintowniki maszynowe do stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna to materiał, który posiada takie właściwości fizyko – chemiczne, które pozwalają na pełna odporność na występowanie korozji. W celu wyprodukowania stali nierdzewnej należy dodać do jej składu Chrom, którego powinno być co najmniej 10.5 %. Dzięki temu na powierzchni stali tworzy się niewidoczny gołym okiem tlenek chromu, który zabezpiecza materiał przed czynnikami powodującymi korozję. Najczęściej na świecie można spotkać stal chromowo – niklową, o zawartości odpowiednio 18 % chromu oaz 8% niklu. W tym składzie nikiel powoduje powstanie struktury austenitycznej w stali co poprawia znacznie obróbkę plastyczną.
Kształt gwintownika maszynowego do stali nierdzewnej może przybierać kilka form ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-maszynowe.html ) . Nakrój, czyli część skrawająca może być różnej długości od 2 do 6 zwojów skrawających. Rowki wiórowe mogą być proste lub skrętne w zależności od tego czy wykonujemy gwint w otworze przelotowym lub nieprzelotowym. Część robocza może też posiadać na swojej powierzchni różnego rodzaju powłoki wspomagające proces gwintowania.

Pozwalają one między innymi na zmniejszenie tarcia między ostrzami, a materiałem obrabianym dzięki czemu mniej energii zużyjemy na cały proces i wydłużymy żywotność narzędzia. Dzięki powłokom, gwintownik będzie miał bardziej twardą powierzchnię, dzięki czemu będziemy mogli gwintować twardsze stale nierdzewne. W gwintownikach przeznaczonych do stali nierdzewnych, możemy naleźć również specjalne rowki na płyn chłodzący. Zazwyczaj występuje otwór w osi narzędzia poprzez który chłodziwo dostaje się bezpośrednio do miejsca nacinania gwintu.

Jak oznacza się gwintowniki do stali nierdzewnej?

Różne firmy w inny sposób przedstawiają oznaczenie gwintowników przeznaczonych do stali nierdzewnych. Jednym z najczęściej spotykanych jest zwrot „INOX”, który oznacza w ogólnym rozumieniu materiał nierdzewny. Na początku każdego oznaczenia gwintownika, powinniśmy znaleźć przede wszystkim rodzaj gwintu oraz wielkość jaką może wykonać. Może być to bowiem na przykład gwint metryczny, calowy lub drobnozwojny ( https://artykulytechniczne.pl/gwintowniki-maszynowe-calowo-rurowe.html ) . Dla gwintu metrycznego zarezerwowana jest literka M, dla calowego UNF ( amerykański ) lub BSW ( angielski ), a dla drobnozwojnego jest to UNF. Dalej podana może być norma wymiarowa według której narzędzie wykona dany gwint. W niej możemy znaleźć 3 podstawowe klasy wykonania gwintów od 3H do 6G. Oznaczenie gwintowników do stali nierdzewnej powinno zawierać też rodzaj nakroju czyli części skrawającej. Jest to jedna z liter z zakresu od A do E włącznie. Część skrawająca jest ważna dla każdego gwintownika i opisuje jej długość oraz kąt przyłożenia, który odpowiada za wprowadzenie narzędzia do otworu. Decyduje ona w głównej mierze o wytrzymałości wykonanego gwintu. W kolejnej części oznaczenia powinna znaleźć się też informacja odnośnie materiału z którego zostało wykonane narzędzie. Zazwyczaj jest to określenie HSS czyli stal szybkotnąca lub HSSE czyli stal szybkotnąca z dodatkiem kobaltu. W katalogu gwintowników, powinniśmy znaleźć jeszcze informację odnośnie maksymalnej długości na której możemy wykonać gwint. Cena gwintowników maszynowych zależna jest od rodzaju wykonania, wielkości oraz powłoki ( sprawdź sklep online ) . Jest to podane zazwyczaj poprzez oznaczenie ilości średnic otworu na przykład „2d”.
Według normy ISO można rozpoznać dla jakich materiałów przeznaczone jest dane narzędzie. W przypadku stali nierdzewnych, na gwintowniku powinniśmy znaleźć literkę „M” oraz pasek koloru żółtego. W ten sposób szybko i łatwo będziemy mogli rozróżnić poszczególne narzędzia.

Recommended Articles

Dodaj komentarz