Dekoracje okienne do mieszkania w kamienicy, czyli rzecz o zasłonach okiennych

Stare budynki mają swój unikalny klimat, jednak ich nietypowy projekt często staje się kłopotem przy doborze odpowiednich dekoracji okiennych. Zapraszamy do zapoznania się z mini poradnikiem na temat optymalnego doboru zasłon, firanek czy nawet karniszy do takich wnętrz!

Stare budynki mają swój unikalny klimat, nie tylko zresztą jest to ulotne uczucie, lecz domy zbudowane z prawdziwej cegły, uchodzą za miejsca znacznie lepsze do życia. Rzecz jasna, mieszkanie zlokalizowane w takim budynku, które spotkamy choćby w okolicach wrocławskiego rynku, wiąże się też z pewnymi cechami charakterystycznymi, wśród których szczególnie widoczna jest przestrzeń. Pokoje są wysokie, podobnie jak i okna, a ich duża powierzchnia stwarza możliwość bardzo swobodnego zagospodarowania ich. Analogicznie możemy postąpić i w przypadku dekoracji okiennych, choć warto mieć na uwadze, że zasłony, firany czy karnisze sufitowe w kamienicy będą nieco różniły się od tych stosowanych w tak zwanych budynkach z wielkiej płyty.

Zasłona okienna na miarę, czy to konieczne?

Wysokie pomieszczenia, to także duże okna, często również spotykamy tak zwane okna skośne lub trapezowe, co uniemożliwi nam wykorzystanie szytych maszynowo zasłon. Trudno także rozważać ich przeróbki, gdyż jest to tylko półśrodek, który nie zawsze okaże się skuteczny. Lepiej jest zastanowić się nad zamówieniem zasłon, wtedy będziemy mieli gwarancję, iż będą one doskonale dopasowane do naszych okien. Takie szycie zasłon na miarę we Wrocławiu oferuje między innymi pracownia zasłon i firan Małgorzata. Warto jednak podkreślić, że  praktycznie każdy z miłośników wysokiej jakości  zasłon może poszukać pracowni krawieckiej, która specjalizuje się w szyciu zasłon na wymiar, to jednak warto zapoznać się z recenzjami lub choćby tylko opiniami w Internecie. Każdy wszak oczekuje, by zakupione produkty były odpowiednie i wykonane w odpowiedniej jakości!

W przypadku naprawdę dużych okien, czasami warto jest rozważyć skorzystanie z karniszy elektrycznych do zasłon. Takie automatyczne systemy zaciemniające bywają przydatne np. w lokalach usługowych!

Jaki materiał na zasłony okienne będzie najlepszy?

Cytując klasyka, powinniśmy stwierdzić, że wszystko zależy tutaj od sytuacji. Konkretnie zaś od stylu danego wnętrza i efektu, który pragniemy osiągnąć. We wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych, industrialnych lub skandynawskich króluje naturalny len. Natomiast  bardzo ozdobne zasłony okienne z batystu, żakardu i weluru są domeną stylów bardziej klasycznych. We wnętrzach francuskich, angielskich czy nawet rustykalnych, żakardowe, welurowe i batystowe zasłony okienne będą podkreślały elegancki klimat wnętrza. Ich ciekawe kolory, miękka faktura czy kolorowe motywy zdobnicze są czymś trudnym do przecenienia dla miłośników ponadczasowej klasyki, niezależnie czy mowa tu o salonie, sypialni czy nawet i jadalni!

Dlaczego warto także zamówić firany na wymiar okna?

Jak już wspomniano kamienice są nieco starszymi budynkami, które pomimo licznych zalet mają także swoje wady. Jedną z nich jest zwykle niestandardowa wielkość, a czasem i kształt okna. W związku z tym najbardziej klasyczne firanki ze sklepu nie zdadzą tu swojego egzaminu. Próba dopasowania podobnego modelu zwykle skończy się nieco komiczną sytuacją, gdy firana będzie zbyt krótka lub nazbyt długa. Rozwiązaniem, które zyskuje na popularności, okazuje się tutaj szycie firan na wymiar naszych okien. Wtedy przesłony będą nie tylko zapewniały nam prywatność, lecz także staną się one ozdobą naszych okien, oczywiście, o ile złożymy zamówienie na uszycie firanki na miarę w dobrej pracowni krawieckiej, co zagwarantuje nam optymalny efekt.

Recommended Articles

Dodaj komentarz