Główne rodzaje wykładzin dostępnych na rynku

Na podłogach w domach jednorodzinnych i mieszkaniach coraz częściej goszczą wykładziny. Poszczególne modele różnią się od siebie przede wszystkim pod względem materiału, z którego zostało wykonane runo. Niektóre zachwycają przyjemną miękkością, inne charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością, a jeszcze inne zaskakują dekoracyjnym charakterem. Najważniejsze rodzaje zostaną pokrótce omówione w dalszej części artykułu. 

Wersje syntetyczne wiodą obecnie prym

Najchętniej kupowane są obecnie wykładziny podłogowe stworzone ze sztucznego poliamidu. Użytkownicy cenią je głównie za wysoką trwałość połączoną z doskonałą sprężystością oraz niepodatnością na ugniatanie. Inne zalety to wyjątkowo atrakcyjna cena i łatwość w zakresie czyszczenia. Praktyczne właściwości powodują, że omawiane pokrycia świetnie sprawdzają się zarówno w sypialniach, jak i pokojach dziecięcych, gabinetach czy salonach. Rozsądną alternatywę stanowią modele polipropylenowe, które są jeszcze bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie substancji chemicznych. Ponadto nie chłoną wilgoci, więc mogą być z powodzeniem stosowane w kuchniach i łazienkach. Dla części osób wadą jest w tym przypadku wyraźnie szorstka powierzchnia i podatność na zabrudzenia, skutkująca koniecznością regularnego czyszczenia. Warto na koniec z pewnością wspomnieć o wykładzinach akrylowych, posiadających miękkie i elastyczne włókna. Nie elektryzują się one, nie przyciągają kurzu i wykazują dużą odporność na rozwój zarodków grzybów czy pleśni. Dlatego są optymalnym wyborem dla alergików. 

Pozostałe godne uwagi produkty

Oprócz wykładzin syntetycznych, w sklepach kupimy także wersje wełniane i gumowe. Te pierwsze są wykonane z materiału naturalnego, który ma znakomite właściwości termoizolacyjne i bardzo skutecznie reguluje poziom wilgotności w danym wnętrzu (co przekłada się na dobre samopoczucie przebywających w nim osób). Jak by tego było mało, wełniane runo jest niezwykle puszyste, antystatyczne, antyalergiczne, zdolne do tłumienia dźwięków oraz łatwe w barwieniu (szeroka dostępność kolorystyczna i wzornicza). Z kolei wykładziny gumowe odznaczają się całkowitą nieprzepuszczalnością wody, satysfakcjonującą estetyką i doskonałym wyrównywaniem ubytków w nawierzchniach. Dodatkowo pełnią funkcję amortyzującą i antypoślizgową. Dzięki temu świetnie nadają się do ochrony płytek balkonowych, desek tarasowych, schodów zewnętrznych, a także posadzek zlokalizowanych w warsztatach, magazynach, garażach samochodowych i halach przemysłowych. 

Recommended Articles

Dodaj komentarz