Kim jest kaletnik oraz czym się zajmuje?

Duża liczba zawodów, które wykonywane były przez wiele lat coraz częściej uznaje się za ginące. Zazwyczaj są to profesje związane z rzemieślnictwem i pracą manualną. Pracę takich osób zastępują maszyny, które są w stanie działać szybciej oraz niższym kosztem. Jednym z takich zawodów jest kaletnictwo.

Niegdyś bardzo popularne, dziś traktowane w dużej mierze jako ciekawostka. Na czym polega praca kaletnika oraz czym są wyroby kaletnicze?

Kim jest kaletnik?

Kaletnik to osoba, która zajmuje się wytwarzaniem przedmiotów wykonanych ze skóry, naturalnej lub sztucznej oraz tkanin. W szczególności dotyczy to dodatków takich jak portfele, paski czy torebki. Jednak wyroby kaletnicze to także futerały, walizki, plecaki oraz szeroko rozumiana galanteria skórzana. Nieco rzadziej osoby trudniące się tym fachem podejmują się zleceń dotyczących szycia skórzanych ubrań. Ponadto kaletnik dokonuje napraw i regeneracji uszkodzonych przedmiotów wykonanych ze skóry lub wymienia zużyte elementy na nowe.

W jaki sposób wytwarzane są artykuły kaletnicze?

Kaletnicy posiadają także szeroką wiedzą z zakresu skór oraz ich obróbki. Pierwszym etapem pracy jest analiza danego projektu oraz dobranie odpowiedniego materiału do jego realizacji. W przypadku pasków do spodni najczęściej stosuje się skórę bawolą, z kolei rękawiczki wykonuje się bardziej delikatnej skóry koźlęcej. Następnie ze skóry wycięte zostają poszczególne elementy i następuje proces ich łączenia, zazwyczaj za pomocą szycia. Następnie dodawane są elementy z innych materiałów np. metalowe okucia kaletnicze. Co istotne w  tego typu produktach efekt finalny w dużej mierze zależy od umiejętności oraz wizji rzemieślnika, dzięki czemu często są one wyjątkowe i niepowtarzalne.

Co jest szansą na przetrwanie kaletnictwa?

Pomimo dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii, nie są one w stanie całkowicie zastąpić pracy człowieka. Wytwarzane w fabrykach produkty powstają w ogromnych nakładach, przez co na rynku dostępnych jest wiele identycznych lub nieznacznie różniących się między sobą przedmiotów. Jednak konsumenci coraz częściej chcą się wyróżniać np. poprzez zakup odzieży oraz dodatków wytwarzanych ręcznie. Kolejną zaletą rzemieślnictwa jest możliwość dopasowania danego przedmiotu do indywidualnych potrzeb danego człowieka oraz jego budowy anatomicznej dzięki czemu są wygodniejsze. Produkty wytwarzane ręcznie to także oznaka luksusu, pomagająca podkreślić indywidualny styl.

Dkal.pl – największy wybór akcesoriów kaletniczych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz