Praca opiekunki w Niemczech: jak przygotować do niej zmienniczkę?

W większości przypadków praca w niemieckiej opiece trwa kilka tygodni. Później opiekunka zjeżdża do kraju, żeby odpocząć albo przejmuje inną sztelę. Na jej miejsce przyjeżdża zmienniczka. To ważna chwila zarówno dla obu opiekunek, jak i dla podopiecznego. Warto więc wiedzieć, jakie informacje przekazać zmienniczce albo o co zapytać osobę, która odjeżdża z miejsca pracy.

Kontakt opiekunki w Niemczech ze zmienniczką

Zdarza się, że obie opiekunki – poprzednia i obecna – spotykają się w domu podopiecznego. Mają wtedy kilka chwil, by przekazać sobie obowiązki i omówić najważniejsze aspekty pracy w opiece w Niemczech. Dobrze jest wtedy wspomnieć o przyzwyczajeniach seniora i jego preferencjach, a także o tym, jak wygląda najbliższa okolica. Jak daleko jest do sklepu lub apteki? Czy jest gdzie wyjść z osobą starszą na spacer? Jeśli wolisz, możesz skontaktować się z opiekunką nieco wcześniej. To dobre rozwiązanie, gdy wiesz, że nie będziecie mogły porozmawiać na miejscu. Poproś o zostawienie listy obowiązków, a jeśli to Ty opuszczasz sztelę, wypisz to, czym się zajmowałaś.

O czym powinna wiedzieć opiekunka pracująca w Niemczech?

Niektóre informacje, jak chociażby stan zdrowia seniora czy jego wiek, są zamieszczone w ofercie pracy dla opiekunki w Niemczech. Ogłoszenia dostępne na SenioPort są tego najlepszym przykładem. Przydadzą się jednak również informacje, do których dostęp miała jedynie poprzednia opiekunka. Ona zna bowiem podopiecznego i wie, jak się nim zajmować. Dobrze więc będzie poruszyć kwestię aktualnego samopoczucia osoby starszej i umówionych wizyt lekarskich. Dowiedz się też, czy do podopiecznego przychodzi pielęgniarka, weź numer telefonu do przychodni i do lekarzy specjalistów, którzy nim się opiekują. Zapytaj o kontakt do rodziny seniora i o to, kto na tej szteli jest odpowiedzialny za robienie zakupów. Poprzednia opiekunka powinna też opowiedzieć o ustalonym rytmie dnia, o tym, kto i jak często odwiedza osobę starszą. Bardzo istotną informacją będą ewentualne alergie lub nietolerancje pokarmowe, na które może cierpieć senior. Ostatnim aspektem jest czas wolny. Dowiedz się, co podopieczny lubi robić, jak organizować mu czas, czy są zajęcia, w jakich chętnie uczestniczy. A jeśli właśnie kończysz sztelę w danym miejscu, spisz powyższe informacje i przekaż je zmienniczce.

Nowa opiekunka w Niemczech a poczucie bezpieczeństwa seniora

Praca w niemieckiej opiece jest zadaniem odpowiedzialnym i nierzadko trudnym. Po kilku przepracowanych tygodniach opiekunka potrzebuje więc odpoczynku. W ten sposób jest w stanie szybciej wrócić do pracy i efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Warto jednak spojrzeć na tą sytuację z innej strony, a mianowicie z perspektywy seniora. Dla niego każda zmiana opiekunki pracującej w Niemczech jest stresująca. Osoba starsza może wtedy tracić poczucie bezpieczeństwa – a ono w podeszłym wieku jest szczególnie ważne. Już konieczność zamieszkania z obcą osobą jest trudna dla podopiecznego: a co, jeśli opiekunka zmienia się co jakiś czas? Trudno się więc dziwić, że senior na początku jest nieufny i wycofany. Tutaj przydaje się rozmowa ze zmienniczką. Poprzednia opiekunka wie, jak dotrzeć do seniora, jak podnieść komfort jego życia i sprawić, by znów poczuł się bezpiecznie. Warto poznać jego rozkład dnia, rytuały, przyzwyczajenia, tematy, których lepiej unikać. Dzięki temu zmiana będzie dla osoby starszej mniejszym stresem.

Praca opiekunki w Niemczech jest specyficznym zajęciem. Zwykle miejsce zatrudnienia zmienia się co kilka lub kilkanaście tygodni. Dlatego od opiekunki wymaga się elastyczności i umiejętności dostosowania do nowego otoczenia. Jeżeli więc czujesz, że mowa o Tobie – a dodatkowo umiesz mówić po niemiecku w stopniu komunikatywnym, jesteś empatyczna i chcesz dobrze zarabiać – wybierz swoje ogłoszenie na SenioPort. Z pewnością znajdziesz ofertę pracy w opiece w Niemczech, która Cię zainteresuje.

Najlepsze oferty pracy w opiece w Niemczech znajdziesz na serwisie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz