Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że założenie aparatu ortodontycznego wymaga od nas znacznie dokładniejszego dbania o higienę jamy ustnej. Aby spełniał on swoje zadania, a nasze zęby prezentowały się możliwie najlepiej i były wolne od chorób, należy dbać o czyszczenie aparatu ortodontycznego. Dziś więc pokażemy wam, dlaczego warto myć aparat na zęby i jak to robić, aby przynosiło to pożądane efekty!

Dlaczego trzeba myć aparat na zęby?

Na samym początku musimy zastanowić się nad tym, dlaczego w trakcie leczenia ortodontycznego należy przykładać szczególną uwagę do tego, aby dbać o higienę jamy ustnej. Powodów może być kilka. Przede wszystkim, brak dokładnej higieny może prowadzić do powstawania stanów zapalnych czy chorób zębów. Ich rozwój spotęgowany jest przez bakterie i resztki jedzenia obecne właśnie na aparacie! Gromadzenie się bakterii i płytki nazębnej prowadzi także do próchnicy, a jeżeli nie będziemy dbali o higienę, to dojdzie do osadzenia kamienia nazębnego, który nie tylko drażni dziąsła, ale jest także źródłem nieprzyjemnego i nieświeżego oddechu. Jeżeli zależy wam na dokładnym usuwaniu tych dolegliwości, powinniście przyłożyć szczególną uwagę do higieny jamy ustnej!

Jak myć i czyścić aparat ortodontyczny?

Jak jednak zadbać o higienę stałego aparatu? To pytanie męczy wielu z pacjentów, nie mogących poradzić sobie z myciem aparatu. Wysokiej klasy gabinety stomatologiczne takie jak https://risorius.pl/zabieg/ortodoncja/ są zgodne: potrzebne jest zastosowanie kilku najważniejszych działań mających na celu utrzymanie jamy ustnej we właściwym stanie. Przede wszystkim, bardzo ważne jest mycie zębów po każdym posiłku, gdyż wraz z obecnością ciała obcego, jakim jest aparat, powierzchnia, na której mogą osadzać się bakterie ulega zwiększeniu.

Poza tym, jak zawsze, warto zwrócić uwagę na oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej, lecz to nie wszystko! Równie ważne jest czyszczenie powierzchni wokół zamków aparatu. Słyszą do tego specjalne, drobnych rozmiarów szczoteczki. Mają one różne rozmiary, dzięki czemu można je zastosować także w miejscach, gdzie zamki są naprawdę blisko siebie! Każdy proces mycia jamy ustnej z aparatem ortodontycznym, powinien zostać zakończony dokładnym płukaniem jamy ustnej. Dzięki nim mechaniczne usuwanie płytki nazębnej zostanie wzbogacone o bakteriobójcze działanie składników zawartych w płynie do płukania jamy ustnej. Dzięki podejmowaniu tych działań możecie być pewni, że jama ustna „wzbogacona” o aparat ortodontyczny będzie utrzymana w nienagannym stanie!